neviditelnost
Ve spoustě pohádek řekne hrdina jednoduše >Mlha přede mnou, mlha za mnou<, a je v tu ránu neviditelný.Nebo má alespoň plášť, který ( když si ho oblékne ) ho učiní neviditelným.Fantazie? Kdepak! Všechno nasvědčuje tomu, že neviditelný plášť bude brzy skutečností!
Stačí maličkost, a nebudeme vidět
Vědci se neviditelností zabívají zcela vážně.Vycházejí z toho, že vidíme věci díky tomu, že se od nich odrážejí světelné paprsky do našich očí.Pokud by se ale paprsky od nějakého objektu neodrazily, a navíc bychom nějakým způsobem spatřili to, co je za takovou věcí, stala by se pro nás neviditelnou.Stačí na to maličkost - dokázat zahnout světelné paprsky tak, aby danou věc obkroužily.David Shurig, profesor z americké Dukeovy univerzity, to vysvětluje: ,,Představte si prostor jako látku.Pak do látky vbodněte špičatý předmět tak, aby pronikl mezi nitě, ale nepoškodil je.Kdyby světlo proudilo podél nití, ten předmět by obešlo a nedotklo se ho.''
Světlo se sice šíří přímo, ale ne vždy
Jenže jak donutit světlo, aby se ohýbalo, jak si právě usmyslíme?Paprsky se přece šíří přímo!Jenže ne tak docela.Všichni přece víme, že když ponoříme lžičku do vody, vypadá z některých úhlů jako zlomená.Můžou za to paprsky světla - ve vodě se šíří jinak než ve vzduchu. Jestli voda dokáže zlomit světlo, mohl by se najít materiál, který by ho ohnul!A také existuje.Vědci se zabívají tzv. metamateriály, které mají zvláštní vlastnosti.Světlo by kolem nich mělo obtékat a pak se vrátit na původní dráhu.Kdyby se někdo zahalil do pláště z metamateriálu, nikdo by ho neviděl, lidé by viděli to, co je za ním.Vypadá to jednoduše, ale tak snadno neviditelný plášť nezískáme.Někteří vědci se obávají, že by plášť obtékaly jen paprsky určitých barev a jiné by jím procházely.Majitel pláště by nebyl neviditelný, ale např. modrpozelený.